Honor Rolls

BCLUW High School

“A” Honor Roll Freshman: Asche, Erin; Feldpausch, Abby; Green, Deidra; Gunderson, Logan; Hammers, Jade; Hatch, Kerrigan; Kruse, Kiersten; Lewis, Sage; Pekarek, Payton; Peshel, Madison; Scafferi, Cole; Stufflebeam, Grace; Teske, Treye; Tupper, Nasaria; Ubben, Madison. Sophomore: Ashton, Bailey; Bracy, Lilliauna; Engle, Madison; Gall, Taryn; Garber, Jack; Hayes, Jessica; Jacobson, Paige; McDonald, Haley; Mosher, Leah; Neff, Jonathon; Paper, Benjamin; Peshel, Michaela; Purvis, Grace; Sams, Claira; Schmitt, Sarah; Scurr, Parker; Sieverding, Rebecca; Silver, Caleb; Swanson, Easton; Willett, Coby; Wilson, Lilith. Junior: Barkema, Brad; Callaway, Alexa; Clemons, Cierra; Dolphin, Troy; Emley, Elizabeth; Ferneau, Kristian; Hansen, Courtney; Kopsa, Harris; Mann, Blake; Mann, Logan; Moore, Ashley; Mosher, Lauren; Ralston, Ingrid; Rhinehart, Keegan; Schmitt, Gregory; Teckenburg, Briana; Thompson, Connor; Trinkle, Madison; Trinkle, Mackenzie; Vry, Brooke. Senior: Beeghly, Jordyn

Bell, Bradley; Cacek, Tatum; Cashin, Neil; Choate, Katelyn; Cizek, Taylor; Dinsmore, Anna; Engle, Michael; Garza, Allyvia; Goecke, Kate; Gunderson, Landon; Kock, Macy; Macy, Olivia; Patten, Mollee; Ralston, Milena; Rice, Peytience; Schleisman, Blake; Sharp, Sara; Silver, Clay; Stufflebeam, Claire; Ubben, Samantha; Veldhouse, Skylar; Ward, Jade; Willett, Jenna; Wiseman, William.

“B” Honor Roll: Freshman: Anderson, Shadner; Corse, Willow; Williams, Kennedy. Sophomore: Baker, Emily; Hoveland, Kaitlyn; Ralston, Neifer; Springer, Meg; Thompson, Katherine; Wilson, Tyler. Junior: Beyer, Helen; DeLeon, Jisy; Nelson, Skylar; Oaks, Sydnie; Petty, Gage; Selken, Melanie; Selken, Kristen. Senior: Brown, Ashley; Hulbert, Nathaniel; Kramer, Summer; Matteson, Breanna; Merseal, Mary; Ralston, Leidy; Wyatt, Tullie.

East Marshall

High School A Honor Roll: Freshman: Madison Bond, Carson Burchland, Colton Corbett, Peyton Dixon, Keyshawn Estberg, Tyler Finders, Rylee Freese, Zoeie Higgins, Kodie Hoskey, Grace Johnson, Jordan King, Rachael McAnulty, Connor McCrary, Reagan McIlrath, Hannah Nelson, Gracie Overton, Ashlyn Rutledge, Korbin Seth, Hannah Slifer, Jordan Strait, Olivia Terrones, Myrrhanda Tew; Sophomore: Juliana Arifi, Noah Bandstra, Dakota Bond, Amanda Caraballo, Cade Curphy, Quin Damman, Madison Duncan, Madison Farrington, Macy Frese, Chase Gratopp, Noah Hlas, Raeann Meling, Genesee Merical, Olivia Parks, Maria Rasmusson, Abby Ryan, Bethany Sinn, Caden Steward, Genesis Wanatee, Karissa Young. Junior: Elijah Anderson, Abigail Beal, McKaylie Coleman, Tyler DeBondt, Celeste Eddy, Evan Espenscheid, Lusi Febriani, Zach Finders, Zane Johnson, Garrison Kadner, Noah Kellogg, Seth Kilborn, Dillon Lee, Cindy Liera, Amber Martenson, Logan Metzger, Daiana Mirza, Logan Nicholson, Chuhan Pan, Erin Patterson, Justin Ridout, Dawson Riemenschneider, Daniel Schuler, Cayla Sincox, James Sylvester, Brenden Taul, Emily Terrones, Ryleigh Thompson, Dorian Twedt, Ean Walton, Colton Weese, Grace Zimmerman; Senior: Mackenzie Andrews, Andrew Ash, Abigail Atcher, Grace Bandstra, Molly Beard, Justice Betts, Andru Boliver, Sariah Bond, Kaley Burchland, Carrington Curphy, Samuel Dixon, Melody Eddy, Shae Fetters, Tavian Fortune, Megan Kellogg, Lansin Lacina, Megan McCrary, Nicholas Meling, Megan Pansegrau, Karsen Reynolds, Holly Roseland, Autumn Rutledge, Chase Sanache, Shelby Shipley, Kaydee Silva, Grant Sincox, Haley Storjohann, Levi Taft, Sydney Vilez, Emily

Wyatt. B Honor Roll: Freshman: Zachary Jacobson, Wendy Liera, Maryanne Marks, Eric Ommen, Jamie Smith, Hunter Vilez; Sophomore: Matthew Coyle, Emily Devick, Ashlee Fogt, Cameron Hungerford, Marisa Meling, Kayla Mommer, Emily Pansegrau, Melinda Puumala; Junior: Brittany Anderson, Nicole Collins, Tylyn Eicher, Brandon Fogt, Cole Fricke, McKenzie Hinegardner, Ellen Hungerford, Evan Husak, Alexandra Lamer, Michael Leytham, Tristan Patterson, Destiny Rahn, Ethan Rubenbauer, Dawson Sawyer, Madalyn Schweinebart, Austin Smith, Keaton Welch, Emma Wildman, Blake Wright; Senior: Holly Albertson, Bobbi Amendt, Tiana Bolar, Alyssia Chiquito, Austin Earley, Cameron Foster, Sarah Johnston, Kevin Liera, James Mason, Jordan McAnulty, Devon Miller, Abigail Murphy, Taylor Olson, Amanda Paxton, Alicia Rosales, Eliza Ulery, Trace Wanatee.

East Marshall Middle School A Honor Roll: Fourth: AvilaLeon, Lisbeth; Braye, Alyssa; Denham, Zachary; Dommer, Eva; Farrington, Jacob; Gannaway, Addison; Gunderson, Chase; Hala, Makayla; Harvey, Marvea; Hughlette, Alexis; Jesmok, Khamdyn; Johannsen, Isabelle; Liston, Lyla; Ostroski, Mallory; Postel, Ian; Randall, Charles; Rasmusson, Mylie; Rayburn, Xavier; Reed, Aubrey; Robinson, Khloe; Ryan, Delaney; Soder, Jascy. Fifth: Clover, Alex; Grant, Kaleb; Happe, Alainey; Hassin, Connor; Jacobson, Alex; Lavender, Carter; Neuroth, Landen; Neuroth, Morgan. Sixth: Bandstra, Faith; Burchland, Abigail; Burchland, Ella; Burchland, Ethan; Frohwein, Shelby; Goulding, Ryan; Keen, Nolan; Madsen, Katie; Rayburn, Patrick; Roseland, Elyse; Schmidt, Ethan; Seth, Isabel; Sincox, Max; Steward, Haven. Seventh: AvilaLeon, Gisselle; Curphy, Callyn; Dobson, Addison; Fisher, Catelyn; Foster, Kincaid; Gould, Carlin; Hull, Ellie; Jacobson, Claudia; Johnson, Chloe; Pansegrau, Jayleigh; Pfantz, Emma; Rasmusson, Mia; Sanache, Delcie; Wheater, Kennedy. Eighth: Aguilera, Noelia; Bandstra, Samuel; Hart, Olivia; Nicholson, Loran; Veren, Clare. A-B Honor Roll: Fourth: Allen, Finley; Allen, Jaylin; Bell, Lauren; Boles, Allison; Bridgman, Keenia; Bryant, Ethan; Cahalan, Savannah; Cibula, Cameryn; Crouse, Clara; Current, Hunter; Fricke, Drake; Fricke, Larkin; Fuller, Joseph; Guipre, Madison; Harper, Avalyn; Howard, Logan; Kluck, Aliya; Lambi, Aubrey; LenchCuellar, Vivian; McDonald, Logan; Miller, Krysta; Moeller, Arryanna; Montez, Eva; Pitts, Morgan; Runner, Roree; Searle, Gage; Shively, Joryn; Talbert, Cora; Weitzell, Eyan; Wheater, Drew. Fifth: Anderson, Riley; Andresen, Audrey; Barajas, Skyla; Bell, Madoline; Blanchard, Elijah; Bringmann, Ava; Brummel, Carter; Burke, Brayden; Eicher, Tasia; Fisher, Blake; Gannaway, Peyton; Gartin, Drew; Gile, Raylee; Glenney, Teagan; Kerber, Makayla; Little, Alexus; McIlrath, Rayne; McKinley, Riley; Morgan, Devin; Nunnikhoven, Kyler; Sawyer, Chloe; Weir, Jerica; Weitzell, Sara; Wenner, Matthew; Witte, Megan. Sixth: Atcher, Chase; Augspurger, Brody; Bond, Kyra; Brown, Steadman; DeSorbo, Kyrien; Dunham, Chloe; Fuller, Trinity; Fuller, Tyler; Hanus, Jordyn; Harris, Marshall; Hart, Lane; Hellberg, Andrew; Hlas, Brecken; Johnson, Sierra; Koch, Layten; Lamb, Owen; Lee, William; Liera, Lucy; Mauseth, Jade; McDonald, Kyle; Postel, Hunter; Rice, Jadyn; Runner, Delaney; Seymour, Blake; Shetler, Leila; Shortley, Alexander; Stanton, Quentin; Straight, Kendra; Terrones, Joseph; Thompson, Devyn; Williams, Payton. Seventh: Andresen, Evan; Augspurger, Blain; Beal, Samantha; Bellinger, Aleigha; Boliver, Kennedy; Bryngelson, Cameron; Current, Lexie; Denham, Sebastian; Devick, Erik; Duffy, Marissa; Elliott, Landon; Freese, Seth; Gannaway, Ethan; Harvey, Chase; Hobbs, Riley; Hughlette, Hunter; Johnson, Emma; Kasal, Nathan; Kerber, Garrett; Lane, Addison; Mason, Rylie; Novotny, Paul; Ryan, Toby; Sinn, Ryne; Weeks, Camryn; Weitzell, Gina. Eighth: Crouse, Whitaker; Damman, Raelyn; Downs, Aubryanna; Espenscheid, Ethan; Fuller, Mackenzie; Gould, Gabriel; Hibbs, Paige; Moeller, Alexis; Moore, Averey; Runner, Drew; Sawyer, Dakota; Swift, Jordan; Westendorf, Jacqulyn.

Gladbrook-Reinbeck Jr-Sr High School

Third Trimester: Seventh: Blakesley, Drake, Brockett, Paul, Bystricky, Lauren, Clark, Kathryn, Dzieweczynski, Trinity, Eggers, Trey, Ellenberger, Sylvana, Fleshner, Emma Jo, Johnston, Rylee, Olson, Mahayla, Peterson, Brooke, Rickert, Karlie, Sanford-Anders, Tristen, Schlichtmann, Emma, Sexton, Braden, Smith, Thomas, Stice, Zane, Strohbehn, Brandon and Westwater, Jonathan; Eighth: Creswell, Paige, Ellenberger, Belen, Else, Emily, Engel, Cole, Engel, Connor, Giesking, Keagan, Gleissner, Daniel, Kauffman, Rachael, Kehoe, Stephanie, Kuehl, Saari, Lindley, Megan, Lucciani, Khloe, McLean, Maia, Rhoades, Walker and Wittgreve, Auston; Freshman: Adams, Madison, Bystricky, Carsen, Frischmeyer, Taylor, Harrison, Trevor, Kramer, Brett, Mussig, Samuel, Petersen, Jace, Quackenbush, Hannah, Ritchey, Chloe, Schick, Kristin, Sherman, Jordan, Skovgard, Reagan, Strohbehn, Brianna, Terven, Jasmin, Tscherter, Tyler, Wyatt, Aiden and Young, Kaylee; Sophomore: Ackley, Britiney, Adair, Paige, Beenken, Tyler, Clark, Colton, Cooley, Rachel, Creswell, Tyson, Eggers, Justina, Evenson, Brittin, Gienger, Taylor, Gleissner, Dakota, Kentopp, Ariel, Kiburis, Jackson, Morgan, Haleigh, Scarf, Rachael, Schlampp, Jada, Schweppe, Alexander, Spear, Jadon, Westwater, Madison and Whitney, Alexander. Junior: Barnes, Rhett, Blakesley, William, Brockett, Sadie, Cahalan, Sadie, Cahalan, Samuel, Eiffler, Paige, Frischmeyer, Madeline, Heinzel, Lilian, Kibe, Christian, Kickbush, Caden, Koppen, Kyle, Kupka, McKenna, Leyen, Audrey, Lott, Hunter, McDonough, Kaylah, Nunez, Caitlyn, Peterson, Joshua, Schick, Bryce, Sienknecht, Tessa, Skovgard, Mason, Strohbehn, Marina, Swanson, Megan, Thede, Walker and Wrage, Alexis; Senior: Baugus, Joseph, Beck, McKenzie, Clark, Karlee, Kelley, Morgan, Kupka, Morgan, Mussig, Thomas, Nagle, Sasha, O’Shea, Kristina, Peterson, Jed, Robinett, Waverly, Roeding, Matthew, Skornia, Noah, Smith, Abby, Smith, Haley, Smoldt, Joseph, Stickfort, Hailey, Strohbehn, Dmitriy, Thede, Alex and Tscherter, Alexander.

GMG

Superintendent’s Honor Roll: Seventh: Bryce Edens, Emma Reed. Eighth: Angel Schewe. Freshman: Grace Schewe. Junior: McKenzie Vaske. Senior: Jacy Chaplin; Josie Claassen; McKayla Conaway; Blaire Sonderleiter; Conner Stonewall.

A Honor Roll: Seventh: Rachael Slifer. Eighth: Frances Jackson, Kaci Krier. Freshman: Zachary Conaway; Christian Deam; Izabelle Duncan; Robert Hartsell; Andrew Johnson; Jevan Stokely; Reahna Van Rees. Sophomore: Connor Casto; Kamrin Chizek; Zoe Duncan; Ethan Karsjen. Junior: Alexa Almanza; Cody Cartright; Theron Gale; Jordyn Lynch; Wesley Steiner; Isaac White; Kasey Winters. Senior: Chandler Kendall.

Wolverine Honor Roll: Seventh: Desirae Baldazo; Emma Beeghly; Sydney Dannen; Sydni Gale; Maya Goos; Lenah Hood; Madison Lewis; Gavin Purvis; Jonathon Tichy; Jenna Yilek. Eighth: Stephanie Claussen, Jadyn Hessenius. Freshman: Madisyn Anderson; Hallie Claussen; Jackson Edens; Tabitha Kauten; Meadow Knutson; Megan Kohn; Ashlyn Plowman; Lindsey Slifer. Sophomore: Brock Baldazo; Joseph Cornwell; Mable Dieleman; Aaron Fleming; Ryan Hunt; Madison Krull; Jenika Lynch; Tory Novotny; Brayden Peterson; Jadyn Sorem; Austin Strayer; Kelsey Vaverka; Jerry Wilson; Zacharia Zielstorf. Junior: Brendan Barnes; Sidney Catherwood; Hunter Smoldt; Tanner Spellman; Jazmen Stokely; Parker Welton. Senior: Bryce Anderson; Bryce Bartel; Austin Cox; Jack Hannam; Hannah Hinson; Madison Larson; Matthew Lolwing; Jacob Raymond; Dalton Schmidt; Natalie Smith; Carrie Soukhavong; Katy Thompson; Joshua Welton; Terry Winders.

South Tama

Freshman: Adams, Aaron; Arp, Garrett; Backen, Makayla; Baeza, Alexes; Campbell, Rylee; Carrera, Antonio; Cronk, Addison; Drummer, Nathaniel; Dvorak, Logan; Frakes, Callie; Guzman, Diana; Hickman, River; Johnson, Delijah; Johnson, Destinie; Kingbird, Lincoln; Knock, Mitchell; Kofstad, Katherin; Lacina, Maison; Matta, Julie; McCollister, Kara; Miller-Verduyn, Makenna; Morrison, Brianna; Novotny, Hanah; Nunez, Monserrat; Nunez, Perla; Padilla, Fabian; Posekany, Allison; Prugh, Haylie; Purk, Jaika; Razo, Jesus; Riha, Kaitlyn; Rosenberger, Clarissa; Sandvick, Abigail; St. John, Jaden; Steinback, Justin; Struve, Kaisha; Thiessen, Jaydee; Thomazin, Allison; Upah, Wesley; Waseskuk, Espy; Werner, Richelle; Zach, Keenan. Sophomore: Avalos, Eunice; Babinat, Mckayla; Barajas, Jenifer; Beltz, Jackson; Berger, Jaelin; Beyer, Mackenzie; Breya, Brittney; Buffalo, Abigail; Buffalo, Zoee; Campbell, Katelyn; Crawford, Drake; Diego, Enriqueta; Drummer, Benjamin; Dunn, Kaylynn ; Dunning, Haley; Evans, Timothy; Fonseca, Mariana; Froelich, Katelin; Gallardo, Adreana; Glendy, Anna; Goodman, Kaylee; Hackenmiller, Kimberly; Harken, Alaria; Henderson, Brooklyn; Henle, Dalaynee; Horne, Dallas; Hrabak, Taylor; Jover, Chris; Keahna, Keith; Kellogg, Cael; Klostermann, Cameron; Koehler, Emma; Kriegel, Carter; Lekin, Taylor; Lester, Bailey; Martens, Ashlynn; Mora Martinez , Marisol; Musgrave, Jessica; Noe, Parker; Oliver, Samantha; Olson, Sierra; Peters, Veronica; Price, Colin; Princehouse, Laney; Ray, Taylor; Riha, Alexis; Rohach, Madison; Romero, Addie; Rubio, Kevin; Savage, Cole; Slaven, Stacey; Steveson, Skyler; Stull, Kaitlyn; Timm, Brody; Valdovinos, Vanessa; Van De Walle, Cora; Waseskuk, Sharlie; Werner, Larry; Witt, Logan; Youngbear, Dorothy; Youngbear, Gloria; Zayas, Karimaliz; Zayas, Karimar. Junior: Acevedo, Rosemary; Aguilera, Jennifer; Chyma, Kaylee; Chyma, Preston; Clayton, Austin; De La Torre, Esmeralda; Demetrio Ortega, Yessica; Dostal, Chance; Dostal, Jacob; Driscoll, Keely; Ferneau, Gannon; Fritz, Brady; Gates, Makayla; Hamor, Kacee; Hoffman, Alexia; Jensen, Brianna; Jimenez, Grace; Judge, Isaac; Koch, Lane; Lopez, Savanna; Matney, Tiffany; McAdoo, Elisabeth; Medina, Joel; Nelson, Brianna; Nott, Andrea; Novotny, Derek; Nunez, Erik; Nunez, Jenifer; Ochoa, Daniel; Parizek, Abbie; Probasco, Tanner; Rosario, Jeremy; Rosenburg, Dalton; Slaven, Stephanie; Smith, Mackenze; Smith, Sadie; Spinler, Kyra; Stull, Madison; Thiessen, Joshua; Timm, Jessica; Upah, Saylor; Van Dee, Jordan; Vest, Colton; Vest, Makayla; Waldo, Bailey. Senior: Anderson, Christopher; Anderson, Courtney; Bearden, Jonah; Berger, Kaitlin; Cervantes, Elizabeth; Clark, Kolbie ; Cleppe, Danae; Climer, Minnie; Davila, Yaritzia; Doyle, Mahala; Dvorak, Anna; Filloon, Hunter; Fritz, Maci; Fuentes, Ruben; Gonzalez, Jose; Gumm, Lauren; Guzman, Alicia; Hansen, Bryant; Haughey, Brycelyn; Hintermeister, Wyatt; Holtz, Sabrina; Kapayou, Amaya; Knock, McKenna; Kucera, Kyle; Lamb, Thayne; Llewellyn, Abby; Lowe, Serena; Mendoza, Daniel; Neave, Alana; Novotny, Ethan; Nunez, Jennifer; Ordaz, Analea; Pansegrau, Aubrey; Papakee, Autumn; Peshel, Shayla; Plowman, Cassandra; Powell, Aleyah; Rangel, Manuel; Riley, Abigail; Rosenberger, Clayton; Slaven, Shae; Solis, Jasmin; Thede, Mallory; Thomazin, Ashley; Vodochodsky, Jensen; Weiss, Nathan; White, Hunter; Yuska, Allison; Yuska, Lauren; Zapata, Sara.

Marshalltown High School

Second Semester Honor Roll: Ninth: Rangel, Brandon; Alvarez Lopez, Tania; Barajas, Mia; Barlow, Joseph; Cordova, Jovana; Doran, Jace; Ha, The; Huffman, Kyle; Johnson, LaMairra; Keeler, Brock; Lagunas, Daniela; Mendoza, Daniel; Mendoza Garcia, Ruben; Morelos Hernandez, Jiorgina; Nava, Nalleli; Roberts, Alexis; Rodriguez, Elizabeth; Stalzer, Carissa; Wah, Sher; Capellan Bueno, Scarlett; Cervantes Reynosa, Lisbeth; Hempy, Saylor; Streets, Carly; Avina, Joselene; Chavarria, Marisa; Eigenberger, Payton; Grife, Liberty; Hall, Elle; Hernandez, Melissa; Ibarra, Lizandro; Jones, Caleb; Nevarez, Anabel; Parks, Emma; Pins, Kabba; Reeves, Cayden; Rodriguez Zavala, Citlali; Vargas Tapia, Jose; Chavarria, Leydi; Duff, Taylor; Garcia, Sebastian; Lopez Cabrera, Leonardo; Mendoza, Rodolfo; Stamp, Trevor; Valdez, Daniel; Palomares, Brisa; Yepez Gomez, Amy; Youngblood, Hunter; Aguilera, Aracely; Barajas Rodriguez, Adriana; Ceren, Alonzo; DeMeyer, Wyatt; Gardner, Kierra; Jacobson, Olivia; Kammerer, Makalen; Tejada, Jade; Torres, Armando; Valera, Miguel; Younkin, Emma; Dungan, Makenna; Thin, Ohn; Vazquez Vargas, Johnny; Zeigler, Myieka; Buffington, Triton; Hoffman, Amanda; Neuan, Alazayah; Sanchez, Diana; Trowbridge, Sarah; Gavagan, Donovan; Nuai, Hney; Anderson, Jordan; Araiza Solorio, Carmen; Carrillo, Giselle; Daniel, Ariel; Davis, Cole; Grimm, Coltin; Hardman, Madison; Huang, Ziting; Jacobs, Emily; Maravilla Ordaz, Estefania; Meh, Tar; Mendoza, Sequoia; Perez, Jasmin; Richardson, Justice; Thurein, Min Myat; Torres Lopez, Joaquin; Wall, Titus; Wiegand, Ashly; Avalos Sanchez, Katherine; Vergara, Priscila; Blubaugh, Sophie; Naughton, Taylor; Patricio, Maritza; See, Justice; Almanza, Aida; Burnes, Joseph; Chavez Nava, Monica; Drummer, Jay Raymond; Hansen, Dane; Ketcham, Trevor; Palmerin Andrade, Jose; Pfantz, Emma; Romero, Charlotte; Sauer, Jenny; Sickles, Molly; Swartz, Zachary; Van Buren, William; Albarran, Emily; Brintnall, Olivia; Mendoza, Jasmine; Meyer, McKenna; Martinez Torres, Josue; Sui, Van. Sophomore: Dominguez Mendoza, America; Ter, Hel; Blue, Jordan; Brintnall, David; Goeh, Betsy; Orozco Beltre, Jose; Preechawutthiwong, Napat; Rodriguez Reyes, Berenice; Streeter, Tristen; Suarez, Guadalupe; Baccam, Keaton; Griego, Kyle; Htu, Hay; Lawthers, Amber; Reyes Torres, Margarita; Stanton, Laura; Vidales Mendez, Perla; Donahou, Caitlin; Ibarra Lemus, Juliana; Cervantes, Kenia; Chadderdon, Alyvia; Downey, Ryne; Estrada, Samuel; Hernandez, Yatnia; Summers, Caleb; Wilson, Cale; Ramirez, Paola; Woolery, Quinten; Dickey, David; Contreras Ordaz, Jesus; Corral, Andrew; Hilsabeck, Peyton; McGerr, Kassandra; Nettesheim, Eve; Paw, Htoo; Ramirez, Javier; Osgood, Phoebe; Wilson, Cade; Canaday, Wade; Hernandez Angeles, Denice; Smith, Luke; Barajas Ayard, Natalia; Beadle, Shayla; Carrillo, Jose; Daniel, Jonah; Del Real Sanchez, Kathya; Finders, Trenten; Gassman, Caroline; Hernandez Morales, Diana; Johnson, Brent; Kuehner, Tate; Rodas, Edwin; Sirdoreus, Alyssa; Tullis, Brooke; Zhang, Fengjia; King, Carissa; Martin, Tariq; Naughton, Kya; Wahl, David; Whitehead, Chloe; Mendoza, Ramiro; Andrade, Daniela; Bautista Salamanca, Felipe; Mohammed, Nasteho; O’Hare, Bennett; Robles, Eduardo; Rodriguez Rodriguez, Carlos; Rosalez, Marina; Bartles, Kelsey; Chavarria, Cristian; Hueso, Itzel; McKibben, Luke; Piang, Mung Suan; Rebelo, Leslie; Sickles, Emily; Trowbridge, Allison; Trowbridge, Blake; Vry, Sloan; Wilkins, Kassandra; Wymore, Lucas; Kuh, Kaw; Miller, Emily. Junior: Vega, Alicia; Castaneda, Emily; Anguiano, Joseph; Barajas Aguilera, Guadalupe; Dawson, McKaylee; Fox, Jordan; Kriegel, Sadie; Avalos, Julio; Finch, Spencer; Galvez, Tori; Ledesma, Luis; Regalado, Ramon; Banderas, Christian; Meyer, Dalton; Yanez Gonzalez, Rosa; Black, Dillon; Brown, Acacia; DeVenney, Noah; Hernandez, Anna; Kue, Lah; McCarville, Moira; Stalzer, Claire; Mancillaz, Jessica; Cruz, Celeste; Kennedy, Joseph; McLain, Mollie; Vest, Kassandra; Younkin, Tatum; Yepez, Daniela; Duff, Lucas; Flathers, Emri; Karroum, Yassine; Martin, Kaitlyn; Mendoza, Brenda; Roseburrough, Dylan; See, Trinity; Spear, Olivia; Walker, Aaron; Arneson, Olivia; Podhajsky, Jill; Davis, Tyrell; Guevara, Juan; Bates, Ryan; Hodges, Hunter; Lopez, Ruby; Melde, Joshua; Nennig, Reid; Ramirez, Louis; Trowbridge, Brian; Pickett, ShayeLyn; Arment, Joshua; Harris, Benjamin; Linsenmeyer, Blake; Russell, Isabella; Thiessen, Lucas; Andy, Tesfai; Appel, Luke; Bach, Molly; Grimm, Makenzie; Hala, Aubrey; Hannam, Olivia; Jacobs, Sarah; Mazour, Regan; Wagner, Hadley; Carlson, Anna; Benscoter, Gretchen. Senior: Oleson, Brittnie; Moe, Hsor; Acosta Cabrera, Denisse; Cobb, Zakk; Landherr, Mark; Maravilla, Berenice; Matthew, Nalicka; Mattingly, Ruth; Otto, Kami; Teixeira, Jordan; Alvarez, Quenlinn; Carroll, Bridget; Connett, Gunner; Gomez, Monica; Guevara, Edwin; Hatch, Alesia; Hernandez, Fatima; Hotchkiss, Zachary; McWilliams, Sean; Moore, Samantha; Ramirez, Marcela; Rice, Jared; Snyder, Benjamin; Stewart, Anna; Sutton, Mary; Torres, Jose; Wilson, Cole; Cox, Shylin; Vergauwen, Jenna; Blocker, Skylar; Ceren, Vanessa; Doser, Ruth; Edel, Leah; Fisher, Drake; Henze, Malory; Holubar, Matthew; McHenry, Megan; Remster, Johnathon; Schrafel, Alexis; Solorio, Oscar; Vest, Emily; Zamora, Elizabeth; Sanchez, Adrian; Reeder, Allison; Avila, Adriana; Boland, John; Macbeth, Ashley; Torrez, Elena; Eberle, Mitchell; Gallentine, R. Alexander; Hageman, Reese; Hall, Jade; Iole, Frank; Mendez Ceballos, Erika; Navara, Justin; Paw, Eh Tha Dah; Regalado, Maria; Smiley, Jordan; Snyder, Thomas; VanGundy, Kelbryn; Velasco Munoz, Valentina; Lewis, Trevor; Matney, Kellie; Slifer, Dayton; Smith, Tyler; Van Staalduine, Morgan; Pinitchan, Supoch; Ventura, Margarita.

South Hardin High School

A Honor Roll: Freshmen: Kennady Allison, Thain Friest, Chase Harvey, Alex Hassan, Kate Kohart, Dalton Lake, Katelyn Mathis, Morgan Reinertson, Gavin Ridout, Gavin Roy, Paige Shields, Meghan VanDePol, Savanah Werner and Kolby Winter; Sophomore: Jaelyn Allen, Sybil Below, Alicia Bonin, Alexiss Bradshaw, Jordan Carr, Ellen Cook, Sarah England, Olivia Halsey, Kaleb Kusserow, Tanner Lawrence, Tyler Miller, Kaleb Roling, Isabelle Sisson and Jacob Vander Wilt; Junior: Heather Brown, Chloe Edgerton, Paige Harrell, Martin Hassan, Ashley Heubner, Lauren Hohanshelt, Elijah Nichols, Kevin Rewoldt, Kolten Rewoldt, Justyn Smith, Emily Stansbury, Andrew Sutton, Holly Talbot, Haley Teske, Chloe Webb, Rachel Weber and Hannah Wolcott; Senior: Kole Allison, Julia Andrews, Dru Balvanz, Sarah Brown, Aden Butler, Dane Butler, Blaire Card, Ty Cook, Jordyn Daggs-Olson, Kaden Davis, Boe Deutmeyer, Hadyn Dilley, Alex Gustafson, Megan Hallett, Thomas Haywood, Taylor Hess, Joshua Jeske, Brianna Kendall, Quinton Lake, Amber Maine, Sammy May, Brandon Meints, Kaytlynn Murphy, Aaron Nederhoff, Nina Priske, Eli Roe, Zachary Roll, Lexi Ryan, Jake Santor, Miquela Teske, Jeffrey Thompson, Emily Timmerman, Hannah Tripp, Laura Urrestta Velez, Hanna Vander Wilt, James Wical and Malcolm Wright. B Honor Roll: Freshmen: Tyler Briggs, Rebecca Brown, Brayden Harris, Tyler Kendall, Anneliese Meiers, Braxton Murphy, Trace Snyder, Holland Van Maaren, Gwyneth Wright and Kaden Zoske; Sophomore: Kiera Anderson, Caitlin Bader, Chloe Crouse, Marissane Hanson, Alexis Hartsuff, Spencer Haywood, Autumn Jewell, Darlene Luckeroth, Kyla Luckeroth, Jakota Maakestad, James Maakestad, Megan Mitchell, Olivia Pfantz, Clarissa Spiehs, Thomas Spiehs, Cauy Teske, Amanda Twedt, Eden Tym, Cyrena Werner, Peter Wiechmann and Brylie Zeisneiss; Junior: Kole Bronzynski, Abigail Buchanan, Jacob Fox, Brant Friest, Ryne Fuller, Gillian Gear, Blaze Harms, Jayden Luse, Kordell Norem, Gillian Page, Faith Schossow and Jason Skartvedt; Senior: Luke Bader, Shea Davis, Ted Dunn, Boone Meyer, Morgan Pagel, Stephen Paxton, Layne Pratt, Erica Reel, Lane Reifschneider, Autumn Tremmel, Jacob VanDePol and Sarah Wiechmann.

South Hardin Middle School

Gold Honor Roll (4.0 GPA): SIXTH GRADE: Braga, Katelyn; Miller, Nathan; Nguyen, Diep. SEVENTH GRADE: Carroll, Jessica; Diedrich, Brayton; Engelson, Macy; Holmes, Jacob; Kosanke, Caylie; Luiken, Drue; Nelson, Rylee. EIGHTH GRADE: Brady, Mary; Butler, Beau; Frohwein, Cora; Gehrke, Nolan; Lu, Brock; Rosonke, Rachel; Spieker, Emma; Spindler, Payton.

Red Honor Roll (3.5-3.99 GPA): SIXTH GRADE: Anderson, Ellie; Ardelia, Abidah; Bennett, Jason; Bonin, Dylan; Bosely, Mystyk; Bradshaw, Kaci; Cable, Grace; Cloudas, Brady; Cloudas, Brianna; Cloudas, Brody; Cummings, Carys; Daleske, Kolton; Davis-Phillips, Nicholas; Gardner, Cooper; Gethman, Justin; Guiles, Wyatt; Hantzeas, Anna; Hardee, LaShyah; Kane, Emma; Kerns, Travis; Kix, Olivia; Lenz, Hallie; Maine, Nichole; Mannetter, Levi; McDonald, Colton; Moore, Dawn; Mueller, Lydia; Overturf, Abigail; Page, Blake; Richmond, Eliyahu; Roling, Jenna; Roy, Jaiden; Seward, Elli; Strutz, Payton; VanderWilt, Joshua; Vivier, Alexis; Walters, Ryan; Webb, Elizabeth; Williamson, Cole; Woosley, Logan. SEVENTH GRADE: Bachtell, Cory; Brown, Jessica; Butler, Waylen; Coffman, Nathan; Cole, Gwyneth; Davis, Cayden; Gear, Jordyn; Goldstine, Jacob; Hanson, Maverick; Harrell, Tyler; Havens, Morgan; Heubner, Addison; Hollingsworth, Wyatt; Hudson, Cadence; Kohart, Christopher; Kolthoff, Carter; Luman, Mardie; Lyman, Maggie; Martinez, Margarita; Moler, Zoe; Moreland, Brock; Moreland, Kasandra; Moreland, Payton; Preston, Samantha; Risse, Landon; Salvo, Emma; Sheldahl, Mason; Sisson, Allison; Vinson, Elaine; Winter, Kassidy. EIGHTH GRADE: Ackerman, Percy; Carr, Kael; Clampitt, Brayden; Crosser, Alivia; Engelson, Pete; Goodell, Sullivan; Gummo, Delilah; Harris, Brianna; Higgason, Sawyer; Hoversten, Eli; Jackson, Dalton; Kane, Chase; Maifeld, Madison; Marcomb, Tristan; May, Shelby; McDonald, Kynna; Owens, Faith; Rahlf, Benjamin; Rewoldt, Hannah; Stansbury, Nicole; VanZante, Grace; Villanueva, Kassandra; Walters, John.

Black Honor Roll (3.00-3.49): SIXTH GRADE: Chrisman, Melissa; Gonzales, Patrick; Hodges, Jimmy; Jones, Dallas; Kapayou, Madison; Kroeger, Arnold; Liesener, Landon; Lozano, Edwin; Martinson, Deza’Rae; McConnell-Hess, Amity; McGonigal, McKale; Murphy, Mark; Rahn, Bethany; Sailer, Kayla; Sorrells, Scarlett; Tupper, Liberty; Warburton, Avrie. SEVENTH GRADE: Bennett, Zachary; Davis, Lillianna; DeMott, Jac; Diaz, Dorado; Dupee, Cody; Foutch, Drake; Hess, Parker; Lepley, John; McMullen, Hailey; Murra, Grace; Newman, Zaielah; Potter, Destiny; Robinson, Colyn; Struck, Connor; Talbot, Matthew; Tomlinson-McBeath, Corby; Torres, Hector; Wilken, Christopher. EIGHTH GRADE: Brown, Kaylee; Dolash, Dante; Hoversten, Harley; Kroeger, Joseph; Mull, Devin; Neessen, Breeze; Oberhokamp, Nathaniel; Raska, Josie; Riley, Brady.

West Marshall High School

(*Denotes Straight A’s)

Freshman: Blaise Bouchard, Karlie Bown*, Katie Carkhuff, Autumn Carr, Logan Coulter, Elaina Dawley, Grace deNeui*, Darien Dennis, Teresa Disney, Serina Doser*, Robin Edler, Whitney Edler*, Justin Evans, Eliza Girard, Abigail Green, Payton Halverson*, Hana Hohnstein, Cori Jorgenson*, Caleb Keigan, Mya Kirke, Jack Larsen, Manny Lazard, Colby McMorran, Grace Mustaine*, Kaleb Papenberg, James Roelsgard, Cael Rudkin, Renae Schaper*, Hanna Schelling, Avril Sinning*, Karlyn Snider, Brennen Struthers, Emily Trickey, Cloey Tuttle, Kirsten Waltemeyer, Ashlyn Watson, Braden White, David Willis. Sophomore: Alex Auten, Cameron Bannister*, Ryan Carver, Kayla Cripps*, Cameron Darrow, Jaden Dehner, Seth Diser, Elijah Farrell, Madelyn Gerhart, Samantha Gerke, Grace Girard, Gage Gorham, Brody Halter, Joe Halverson, Nicki Jobe, Luke Kalinay, Macy Landt*, Josh Larsen, Rebecca Maxey, Addison Moore, Rylan Mustaine, Conley Petermeier, Jack Porter, Grace Rohrdanz, Jesse Simpson, Catherine Sjoblom, Jorgen Sogge, Jacob Struthers, Krista Thompson, Jake Tollefson, Raelene Vannatta, Destiny Waltemeyer, Kaitlin Wiley, Sam Wilkinson, Darah Willis, Matthew York, Ashlen Young. Junior: Cole Baccam, Alec Benbow, Taylor Brown*, Eden Buck, Kristian Carbajal, Nate Casady, Austin Chaplin, Beau Coberley, Hunter Curl, Emma deNeui, Alex Dickey, Michael Doe, Wyatt Edler, Josie Gerke, Isabelle Gradwell, Maggie Gunderson, Julia Harrings, John Hohnstein, Parker Hulbert, Grace Johnson, Cody Karsjen, Alexa Keigan, Abigail Keislar, Amanda Lopez, Ryan Maxey, Emma Meyer, Pan Tichy, Emma Pierce, Emma Reyerson, Kyle Schaper, Morgan Schuh, Tayiah Siegert, Tatum Tremain, Mark Van Metre, Karlye Walton. Senior: Samantha Amundson*, Shannon Breja*, Jarett Bunting, Kylie Cripps,  Breeann Darrow, Rosalia Dawley, David Disney, Grace Dougherty, Abigail Graham, Madelynn Green, Alex Halbloom, Kennedy Haynes-Hulbert, Allison Hilleman, Lauryn Juel, Kassandra Kern*, Kallie Malloy, Jenny Mayer, Nick McLaughlin*, Cody Mead, Megan Messina, Espie Moothart, Phil Pitzen, Georgia Porter*, Quinton Rice, Stuart Sheer, Elizabeth Simpson, Shay Slifka*, Chandler Sponseller, Kaylee Storjohann, Jonathan Struthers, Megan True*, Takota Vokoun, Darlene Waltemeyer, Molly Watt, Carter White, Riley Wignall, Peter Wilkinson, Adam Willis.