×

Bobcats show bright signs on dreary day

T-R PHOTO BY NOAH ROHLFING - Marshalltown junior Phoebe Hermanson, left, races alongside Waukee’s Abby Kinney on the way to the finish line at Thursday’s 46th annual Bobcat Classic cross country meet at Marshalltown Community College.

It didn’t show up on the scoreboard, but both Marshalltown cross country teams had positive vibes following performances at the Bobcat Classic on Thursday evening.

Three separate flights of teams participated in the event on an uncharacteristically cold, mist-filled September day — one with small area schools and two with larger schools from across the state, including six ranked teams in boys’ cross country — in the 46th running of the Bobcat.

Marshalltown’s boys’ cross country team ended the event with an eighth-place finish out of nine teams in the blue flight with a score of 242 places. Junior Connor Smith was the lead finisher for the Bobcats in 21st place with a time of 16:54.5.

Bobcats head coach Chad Pietig said he was impressed with Smith’s race.

“I think for him it was a great learning experience to go run against the best competition there is,” Pietig said. “He went after it, he went with them. Very proud of him and his effort.”

T-R PHOTO BY NOAH ROHLFING - Marshalltown’s Conner Smith makes his way toward the finish line at the end of Thursday’s Bobcat Classic. Smith placed 21st to lead the Bobcats.

Following Smith’s performance was sophomore Jason Strand in 53rd place at 19:19.8 and then three seniors — Noah Hermanson in 55th at 19:39.5, Nicholas Price in 56th at 19:58.4 and Ethan Benscoter in 57th with a 20:03.9. Marco Herrera finished 58th with a time of 20:16.9 and Anthoneih Kopsa finished in 59th in 21:17.2.

Dowling Catholic, ranked fourth in the latest IATC rankings, won the team and individual titles. Dowling was one of six ranked teams in the flight, something Pietig pointed to as a plus for the Bobcats in terms of competition.

“We got a lot of work to do yet, but it’s encouraging,” Pietig said. “What I didn’t want to see was them fall behind and have a ‘woe is me’ mentality, and they didn’t. They were aggressive, they did what they could do.”

The Bobcat girls finished seventh in their nine-team flight, besting Fort Dodge and Waterloo. Senior star Phoebe Hermanson led the Bobcats with a 25th-placed finish in the event, fading towards the end after a strong start saw her running near the top-10 of the field.

Girls head coach Stacy O’Hare said Hermanson is struggling with some small injuries, including one to her hip, but added that she was happy with her season debut after pulling out of the season-opening meet last week in Ames due to some breathing issues.

T-R PHOTO BY NOAH ROHLFING

O’Hare did admit that Hermanson might not have been thrilled with her showing.

Some of the Bobcats’ youngsters got much-needed experience against top teams for the first time.

“I think it’s an eye-opener for them,” O’Hare said. “This is the competition we’re going to be seeing from here on out. Those kids will just continue to get better and continue to learn.”

Following Hermanson was senior Odaly Flores with a 44th-placed finish and a time of 21:51.3, sophomore Micah Blevins with a time of 22:01.6 and finished 45th, junior Rachel Smith finished 47th with a 22:53.7, Grace Rasmussen in 48th with 23:39.7 and senior duo Makenna Ainsworth and Maggie Augustine finished 51st and 54th, respectively, with times of 23:59.0 and 24:43.2.

Up next for Marshalltown cross country is a meet hosted by Valley High School against multiple CIML teams on Tuesday. Running starts at 4:15 p.m. and the boys’ and girls’ teams will both be competing.

T-R PHOTO BY NOAH ROHLFING

EAST MARSHALL DELIGHT

In the small school boys’ flight, East Marshall won the team and individual titles in resounding fashion. Without a senior on the roster, the Mustang runners finished in first place with sophomore Joseph Terrones at 17:58.5, third place with sophomore Patrick Rayburn, fourth place with freshman Cale Hungerford, fifth place with freshman Kaleb Grant, seventh with junior Hunter Hughlette, eighth with junior Kordell Negrete and tenth with freshman Carter Brummel for a team total of 20 places. BCLUW came in second with a team score of 59 places in a tie with IFA-AGWSR.

Bobcat Classic

At Marshalltown

Small School Girls

T-R PHOTO BY NOAH ROHLFING

Team Standings — 1. Iowa Falls-Alden 20, 2. East Marshall 40.

Individual (top 10) — 1. Ellie Meyer, IFA/AGWSR, 19:34.5; 2. Teah Miller, IFA/AGWSR, 21:34.4; 3. Mkenzie Robinson, EM, 21:57.0; 4. Shye Johnson, Meskwaki, 23:08.8; 5. Abby Harding, IFA/AGWSR, 23:11.8; 6. Ellie Hull, EM, 24:04.6; 7. Emma Hoover, BCLUW, 25:16.7; 8. Angel Schewe, GMG, 25:31.1; 9. Kyla Oppold, IFA/AGWSR, 25:51.6; 10. Trinity Rotgers, IFA/AGWSR, 26:16.5.

EAST MARSHALL (40) — 3. Robinson 21:57.0, 6 Hull 24:04.6, 13. Carli Gould, 26:54.7, 18. Lucy Liera 28:00.9, 21. Morgan Kremer-Awes 28:52.5, 22. Elyse Roseland 28:52.5.

MESKWAKI — 4. Johnson 23:08.8.

BCLUW — 7. Hoover 25:16.1, 15. Fiona Speicher 27:02.1.

T-R PHOTO BY NOAH ROHLFING

GMG — 8. Schewe 25:31.1, 23 Lilly Bru 31:28.3.

MARSHALLTOWN JV — 11. Taylor Hoffman 26:34.2, 14. Sydney Hotchkiss 27:00.8, 19. Aubrie Tejada 28:33.1, 20. Callie Tuttle 28:33.1.

——

Red Girls

Team Standings — 1. Johnston 40, 2. Valley 88, 3. Ankeny Centennial 93, 4. Southeast Polk 114, 5. Urbandale 118, 6. Indianola 150, 7. Ankeny 154, 8. Dubuque Senior 166, 9. North Scott 242.

Individual (top 10) — 1. Lauren McMahon, ANK, 18:31.0; 2. Lauren Schulze, VAL, 18:36.6; 3. Bella Heikes, JHN, 18:46.0; 4. Olivia Verde, JHN, 19:12.9; 5. Mattison Plummer, SEP, 19:19.4; 6. Aleah Tenpas, JHN, 19:21.8; 7. Addison Dorenkamp, VAL, 19:24.8; 8. Jenna Francois, SEP, 19:28.0; 9. Rondi Quass, AC, 19:24.9; 10. Emily Naughton, IND, 19:32.2.

——

Blue Girls

Team Standings — 1. Waukee 44, 2. Dubuque Hempstead 69, 3. Norwalk 78, 4. Cedar Falls 92, 5. Pleasant Valley 102, 6. Dowling Catholic 114, 7. Marshalltown 209, 8. Waterloo 245, 9. Fort Dodge 277.

Individual (top 10) — 1. Keelee Leitzen, DH, 19:27.7; 2. Molly Bannister, WAU, 19:31.9; 3. Peyton Kelderman, WAU, 19:36.9; 4. Brooke O’Brien, DH, 19:40.8; 5. Breelie Mauro, NOR, 19:52.8; 6. Margaux Basart, WAU, 19:54.4; 7. Bella D’Antico, PV, 20:08.0; 8. Anna Scannell, CF, 20:19.4; 9. Annika Wallace, NOR, 20:24.4; 10. Rachel Mandt, CF, 20:26.8.

MARSHALLTOWN (209) — 25. Phoebe Hermanson 21:04.9, 50. Odaly Flores 21:51.3, 52. Micah Blevins 22:01.6, 61. Rachel Smith 22:53.7, 66. Grace Rasmussen 23:39.7, 69. Makenna Ainsworth 23:59.0, 72. Maggie Augustine 24:43.2, 75. Hannah Seltman 25:26.3, 77. Lydia Blevins 25:45.8.

——

Small School Boys

(* won on fifth-score tiebreaker)

Team Standings — 1. East Marshall 20, 2. *BCLUW 59, 3. Iowa Falls-Alden/AGWSR 59, 4. Marshalltown JV 117, 5. GMG 132.

Individual (top 10) — 1. Joseph Terrones, EM, 17:58.5; 2. Henry Kaisand, BCLUW, 19:06.4; 3. Patrick Rayburn, EM, 19:08.2; 3. Cale Hungerford, EM, 19:26.1; 5. Kaleb Grant, EM, 19:26.9; 6. Jacob Michaelson, IFA/AGWSR, 19:48.4; 7. Hunter Hughlette, EM, 19:48.5; 8. Kordell Negrete, EM, 19:48.8; 9. Jase Beaubien, IFA/AGWSR, 19:54.6; 10. Zayton Weineger, Meskwaki, 20:24.5.

EAST MARSHALL (20) — 1. Terrones 17:58.5, 3. Rayburn 19:08.2, 4. Hungerford 19:26.1, 5. Grant 19:26.9, 7. Hughlette 19:48.5, 8. Negrette 19:48.8, 11. Carter Brummel 20:35.4, 13. Jordan Swift 20:50.9, 16. Eli Curtis 21:17.3, 23. Evan Andreson 22:10.7.

BCLUW (59) — 2. Kaisand 19:06.4, 14. Cayden McLeland 21:04.3, 15. Dawson Kitzman 21:11.9, 17. Carter Kemp 21:22.1, 21. Tanner McLeland 21:52.7, 22. Boston Gunderson 22:04.4, 26. Aaron Seberger 22:21.9, 29. Jeffrey Sieverding 22:31.6.

MARSHALLTOWN JV (117) — 18. Freddy Ross 21:35.6, 25. Diego Teada 22:18.9, 27. Aaron Seberger 22:21.9, 34. Sebastian Guitierez 23:25.9, 35. Owen Miller 23:29.6, 37. Victor Zavala 23:54.4, 38. Carson Snyder 23:58.5.

GMG (132) — 24. Austin Vaverka 22:18.2, 30. Noah Teske 22:32.2, 31. Jabari Woodbury 22:39.7, 33. Abe Dieleman 23:25.7, 39. Jarrett Hornberg 24:12.9, 40. Owen Bovenmeyer 24:14.1, 41. Preston Jones 24.18.2, 44. Sebastian McGauchey 27:24.3.

MESKWAKI — 10. Weineger 20:24.5, 42. Billy Tibby 24:49.7, Davion Slick-Driscoll 26:40.0.

——

Red Boys

Team Standings — 1. Ankeny Centennial 40, 2. Johnston 47, 3. Ankeny 127, 4. Southeast Polk 131, 5. North Scott 133, 6. Urbandale 140, 7. Valley 167, 8. Indianola 183, 9. Dubuque Senior 212.

Individual (top 10) — 1. Gabriel Vicker, AC, 16:22.2; 2. Yohana Yual, JHN, 16:32.6; 3. Conner Kilgore, DS, 16:38.4; 4. Connor Cunningham, AC, 16:40.0; 5. Kade Christensen, AC, 16:45.9; 6. Owen West, NS, 16:46.0, 7. Matt Morgmeier, JHN, 16:50.7; 8. Carson Stanley, JHN, 16:52.2; 9. Chase Bartlett, JHN, 16:53.2; 10. Nate Jones, AC, 16:54.2.

——

Blue Boys

Team Standings — 1. Dowling Catholic 41, 2. Cedar Falls 49, 3. Dubuque Hempstead 84, 4. Pleasant Valley 103, 5. Waukee 116, 6. Norwalk 135, 7. Waterloo 237, 8. Marshalltown 242, 9. Fort Dodge 262.

Individuals (top 10) — 1. Jackson Heidesch, DOW, 15:46.2; 2. Ryan Winger, DH, 15:55.5; 3. Cade Muller, DOW, 16:06.4; 4. Will Ryan, DOW, 16:09.9; 5. Nolan Kyhl, DOW, 16:11.8; 6. Kole Sommer, PV, 16:15.8; 7. Michael Goodenbour, CF, 16:16.9; 8. Alex Horstman, CF, 16:20.2; 9. Tarun Vedula, PV, 16:27.7; 10. TJ Tomlyanovich, CF, 16:29.2.

MARSHALLTOWN (242) — 21. Conner Smith 16:54.5, 69. Jason Strand 19:19.8, 71. Noah Hermanson 19:39.5, 72. Nicholas Price 19:58.4, 74. Ethan Benscoter 20:03.9, 76. Marco Herrera 20:16.9, 77. Anthoneih Kopsa 21:17.2.

Newsletter

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)