PREP TRACK: CIML Iowa Conference meet pushed back

The CIML Iowa Conference track and field meets scheduled for Thursday have been rescheduled to Friday due to expected poor weather conditions.

The girls meet will now take place at Urbandale on Friday with the field events starting at 4 p.m. and running events at 4:30 p.m. The boys meet at Mason City will run with the same schedule on Friday as well.

Grundy Center boys lead in Tripoli

TRIPOLI — The Grundy Center boys track and field team was in the lead at the Tripoli Co-Ed when the action was called due to bad weather on Tuesday.

Through the first six events, the Spartans had accumulated 50 team points, nearly 13 points ahead of Sumner-Fredericksburg in second.

Derek Ciddio won the 3,200-meter run with a time of 10 minutes, 17.17 seconds for Grundy Center, while the shuttle hurdle relay team of Colton Sandell, Nick Ascher, Jesse Mackie and Drew Rathe also finished first with a time of 1:04.48.

Other strong finishes for the Spartans include Kenny Day coming in second in the 3,200 behind Ciddio, Austin Knaack placing third in the 100 and Rathe taking fourth in the high jump.

East Marshall boys second at Denver

DENVER — The East Marshall boys track and field team placed second out of 10 in the Denver Invitational on Monday.

Justin Ridout won both the discus and the shot put for the Mustangs, heaving a distance of 52 feet, 8 inches in the shot put and 126-4 in the discus. Ridout was also part of the other event win for East Marshall, as he, Hunter Vilez, Chase Gratopp and Ryley Overton combined to win the 4×100-meter weight person relay with a time 51.4 seconds.

Other top finishes include Austin Elliot placing third in the 100 and Logan Nicholson taking third in the 200 and 400.

BCLUW placed fifth in the meet with a score of 84. Troy Dolphin won the 200 with a time of 24.5, while Jack Garber won the 110 hurdles in a time of 16.69. The shuttle hurdle relay team of Garber, Coby Willett, Koty Kruse and Connor Thompson also won with a time of 1:02.89.

Other high finishes for the Comets were Dolphin placing second in the 100, Caleb Silver taking third in the 3,200 and Neifer Ralston finishing third in the 400 hurdles.

South Hardin placed fifth in the meet with a score of 56.

Zakee Newman won the 3,200 for the Tigers with a time of 10:41.91, and he also finished second in the 1,600. Kevin Rewoldt placed third in the shot put and fifth in the discus, while Tanner Lawrence finished in fifth in the 110 hurdles.

AGWSR finished in ninth with a team score of 43. Liam Stubbe was the high-placer for the Cougars, taking second in the 400 hurdles with a time of 59.67. Josh Bartling took third in the high jump, while Alec Stahl placed third in the 800.

STC boys place 4th at Meskwaki

MESKWAKI SETTLEMENT — The South Tama County boys track and field team finished in fourth at the Dream Builders Invitational on Monday with 113 points.

Keith Keahna was the leading point-getter for the Trojans, taking first in the high jump with a vault of 6 feet, 2 inches, and second in the 200-meter dash. Keahna was also on the 4×400 relay team that placed second, along with Chase Branan, Drake Crawford and Gabe Babinat. STC also placed second in the sprint medley and distance medley.

Colo-NESCO placed fifth in the meet with a team score of 90. Devin Reed won the 110 hurdles for the Royals with a time of 17.25, while Kelly Grey placed second in the 400 hurdles and Matthew Hill took second in the high jump.

Colo-NESCO also won the shuttle hurdle relay, with the team of Reed, Hill, Grey and Philip Bower running a time of 1:04.05.

GMG placed sixth in the meet with a score of 80. Ethan Karsjen won the 800 for the Wolverines with a time of 2:11.07, while distance medley relay team of Karsjen, Justin Savatdy, Noah Ratliff and Jackson Edens also won with a time of 4:11.27. Edens placed second in the 1,600 and 3,200 individually as well.

North Tama finished seventh with a score of 38. Tyler Morrison placed fifth in the 200 for the Redhawks, while Hale Hulme took fifth in the 400 hurdles.

Meet-host Meskwaki placed eighth with a score of 33. Taurice Grant placed third in the 400 and fifth in the long jump, while Noah Seymour and Taté Bear finished fifth and sixth respectively in the discus and fifth and seventh in the high jump respectively.

STC girls finish 4th at Dream Builders

MESKWAKI SETTLEMENT — The South Tama County girls track and field team finished in fourth in the Dream Builders Invitational on Monday with a score of 81.

Stacey Slaven won two events for the Trojans, taking first in the 100-meter hurdles with a time of 17.92 seconds and winning the high jump with a vault of 5 feet, 2 inches. STC also won the 4×100 relay with the team of Stacey Slaven, Shelby Slaven, Ashton Graham and Alyssa Chyma running a time fo 54.29.

Colo-NESCO placed seventh in the meet with a score of 53. Gracie Kettwig won the shot put for the Royals with a throw of 32-6 1/2. Lindsey Riese placed second in the 100 hurdles and third in 400 hurdles, while Lauryn Hill took second in the high jump and Megan Carlson finished third in the discus.

North Tama finished eighth in the meet with a score of 50.5. The Redhawks won the distance medley relay with the team of Katelyn Kucera, Tessa Dvorak, Abby DeBoef and Molly Kvidera running a 4:57.86.

Carlie Gorder finished third individually in 800 for North Tama, while Kucera took fourth in the 200.

Meet-host Meskwaki finished in ninth with a score of 30. Danielle Seymour placed second in the shot put with a throw of 32-3 1/4 and fourth in the discus, while Payton Tahahwah placed fourth in the high jump and the 400 hurdles.